Dziś jest środa, 23 październik 2024. Imieniny: Marleny, Seweryna

Historia kościoła

Historia kościoła parafialnego w Reczu p.w. Chrystusa Króla

Kościół pw. Chrystusa Króla
Kościół ceglany, gotycki z 1352 ? 1355, przebudowany w XV w. i w 1859r. trójnawowy, halowy z wieżą od zachodu pochodzącą z początków XV wieku, kiedy to Recz znajdował się pod zwierzchnictwem zakonu krzyżackiego, i wyodrębnionym z przęsłowym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium od wschodu. Partie nawowe - czteroprzęsłowe. W nawie głównej i prezbiterium sklepieniu gwiaździste, w bocznych ? krzyżowe. Kościół parafialny, rzymskokatolicki należący do dekanatu Choszczno, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, dawniej pod wezwaniem św. Katarzyny.

W kościele ołtarz barokowy, rzeźbiony w drzewie i polichromowany, kilkukondygnacyjny, architektoniczny z lat 1607 ? 1611 z bogatą dekoracją snycerską. We wnętrzu ołtarzu znajdują się dwa herby Recza jeden, który jest obecnie, drugi dawny, na którym znajduje się pół koła i pół orła.
Na prawym filarze prezbiterium znajduje się drewniany krucyfiks późnogotycki z XV w., polichromowany, zachowany w bardzo dobrym stanie.
Ambona renesansowa z początku XVII w, rzeźbiona w drzewie, polichromowana. W płytach korpusu parapetu namalowane postacie ewangelistów oraz sceny symboliczne.
Romańska chrzcielnica z granitu przywieziona z klasztoru cysterek, a wcześniej służyła u joannitów. Prawdopodobnie z XII w.
Znajdują tu się również epitafia z herbami znaczących okolicznych rodów z lat: 1603, 1613, 1635, 1663 i 1746
Jedną z cenniejszych tablic nagrobnych jest epitafium Elżbiety Answalde, potomkini założycieli Choszczna. Tablica pochodzi z 1603 r.
Można podejrzewać że była złocona, ponieważ widać pozostałości złota w zagłębieniach.
W tylnej ścianie nawy bocznej wmurowana jest tablica fundatorska jednego z mieszkańców.
W wieży dzwony: Jeden duży, renesansowy z roku 1593, i dwa mniejsze, gotycki z 1520r. i renesansowy z 1567r.