Dziś jest środa, 24 kwiecień 2024. Imieniny: Aleksandra, Horacego

Ogłoszenia duszpasterskie 27.02.2022

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 27 lutego 2022

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2. W obliczu tragedii, która trwa u naszych sąsiadów na Ukrainie, podejmijmy wezwanie Episkopatu do modlitwy w celu zakończenia wojny i wyproszenia łaski pokoju. W czasie każdej Mszy św. do Środy Popielcowej włącznie po komunii na klęczkach przed tabernakulum zaśpiewajmy suplikacje, a post w Środę Popielcową w całości ofiarujmy w intencji pokoju na Ukrainie. Po mszach św. w niedzielę i Środę Popielcową będziemy zbierali ofiary do puszek na pomoc uchodźcom udzielaną przez Caritas.

3. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia w Reczu o godz. 9 i 18. W Słutowie o 15.30, Suliborzu 16.15, Rybakach i Pomieniu o 17 oraz w Nętkowie o 18. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

4. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 17.30 oraz na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17.3.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Odwiedziny chorych z komunią św. według ustalonego porządku. Spowiedź pierwszopiątkowa od godziny 17.00. W sobotę zmiana tajemnic Żywego Różańca oraz nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej z rozważaniem i Mszą św. o godzinie 15.00. W sobotę zapraszamy również mężczyzn do udziału w męskim różańcu w Choszcznie. Wyjazd ks. Bartosza z plebanii o 6.30.

6. Bóg zapłać” za ofiary złożone na „tacę” a dziś przeznaczone na cele parafialne.