Dziś jest poniedziałek, 29 kwiecień 2024. Imieniny: Piotra, Rity

Ogłoszenia duszpasterskie 20.03.2016

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. W sposób szczególny i bardzo uroczysty wyrazimy to na początku Mszy Świętej o godzinie 11.30. Przejdziemy wokół kościoła i będziemy śpiewać i wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest naszym Królem, naszym Panem i Mesjaszem.

2. Dziś o godz. 17.30 nabożeństwo gorzkich żali z ostatnią nauką pasyjną.

3. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego ?ciemnicą?). Adoracja potrwa do godz. 23.00. Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 9.00 a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli Żywego Różańca według ustalonego porządku aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.

4. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00 wcześniej, bo o godz. 15.00 zapraszamy wszystkich parafian na drogę krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 23.00 i przez Wielką Sobotę od godziny 9.00, aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas adoracji odśpiewamy trzy części gorzkich. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego ? zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.

5. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim W Wielką Sobotę poświęcimy pokarmy na stół wielkanocny według porządku z biuletynu parafialnego, w którym znajdziemy też wszystkie inne potrzebne informacje o wydarzeniach Triduum Paschalnego. Biuletyn można otrzymać od ministrantów oraz znaleźć w gablocie i na parafialnej stronie internetowej.

6. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 22.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego ? liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana ? noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas). Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.

7. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Mszy św. o godzinie 7.00 nie będzie, reszta Mszy według porządku niedzielnego podobnie jak w poniedziałek wielkanocny .

8. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej zapraszam na spotkanie panie Zelatorki Żywego Różańca.

9. ?Bóg zapłać? za ofiary składane na tacę, a dziś przeznaczone na cele parafialne.