Dziś jest niedziela, 28 kwiecień 2024. Imieniny: Pawła, Walerii

Ogłoszenia duszpasterskie 06.08.2023

PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. W sierpniu w szczególny sposób łączymy się z tak licznie pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Czynimy to z głęboką wiarą w sercu, wierni tradycji, którą otrzymaliśmy od naszych ojców. Choć z różnych powodów nie udajemy się osobiście do naszego narodowego sanktuarium, dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie. Niech nasze serca i wzrok będą utkwione w te sierpniowe do w oblicze naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej!

3. W środę zapraszam na wspólną modlitwę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówimy w piątek o godzinie 15.00.

4. W czwartek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia. Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła da się wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Gdy dobrze przypatrzymy się dziejom Kościoła, wyraźnie widać, że ofiara, zwłaszcza krew męczeńska tych, którzy poszli za Chrystusem, ich przykład rodzi następne pokolenia wyznawców gotowych oddać wszystko za Ewangelię.

5. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą sierpnia. Tradycyjnie w tę niedzielę ofiarami wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz szkoły katolickie – już dziś polecam ten szczytny cel naszym Parafianom. Przyszła niedziela jest kolejnym dniem fatimskim i dla tego po Mszy św. wieczornej pójdziemy na ulice naszego miasta odmawiając różaniec.

6. „Bóg zapłać” za ofiary składane na tacę, a dziś przeznaczone tak jak w każdą inną pierwszą niedzielę na cele archidiecezjalne.