Dziś jest sobota, 11 maj 2024. Imieniny: Igi, Miry

Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020

NIEDZIELA PALMOWA

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: ?Hosanna?, a za chwilę będzie wołał: ?Na krzyż z Nim!?. Błogosławieństwo palm również tych, które podpisane złożymy na ławkach i później zabierzemy do domu na każdej Mszy Świętej.

2. Chociaż chciałoby się zaprosić wszystkich do uczestniczenia we wszelkich obchodach Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy, to jednak musimy się stosować do wszystkich ograniczeń wynikających ze stanu pandemii.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie ?Chwała na wysokości Bogu? milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 21.30. Okazja do spowiedzi od godziny 19.30 do 21.30.

4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny (adoracji krzyża dokonajmy przez przyklęknięcie). Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18. Adoracja przy grobie do godziny 21.30. okazja do spowiedzi od godziny 19.30 do 21.30. Drogę krzyżową tego dnia odprawmy w domu lub indywidualnie w kościele o różnych porach.

5. Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i adoracji Jezusa Chrystusa w grobie. Tradycyjne święcenie pokarmów z racji epidemii jest niemożliwe. Dlatego chciejmy uczestniczyć w symbolicznym poświęceni pokarmów dla całej parafii na nasz stół, które będzie dokonane w kościele o godzinie 12.00, a transmitowane przez Internet. Osobiście możemy dokonać poświęcenia pokarmów w naszym domu w niedzielę rano według obrzędu wypisanego na kartkach lub umieszczonego na stronie parafialnej
.
6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Niestety z powodu epidemii uroczystości te muszą być mocno ograniczone, np. procesja tyko wewnątrz kościoła oraz błogosławieństwo całej parafii na zewnątrz kościoła bez udziału wiernych. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 22.

7. Wszystkie uroczystości z naszego kościoła postaramy się transmitować przez Internet.

8. Uczestniczący w codziennej modlitwie do Miłosierdzia Bożego o 15.00 mogą wtedy przyjąć komunię św.

9. Papież Franciszek udzielił specjalnego odpustu, który mogą otrzymać wszyscy w jakikolwiek sposób związany z pandemią, a więc zarówno chorzy jak i nimi się opiekujący.