Dziś jest poniedziałek, 29 kwiecień 2024. Imieniny: Piotra, Rity

Ogłoszenia duszpasterskie 02.04.2023

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

1. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować!

2. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

4. W Wielki Piątek księża nawiedzą chorych z komunią świętą w ustalonych godzinach. O godzinie 15.00 spotkajmy się na Koronce do Miłosierdzia Bożego, po której przeżyjemy Drogę Krzyżową. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godzinie 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek do godziny 21.00. okazja do spowiedzi w czwartek i piątek od 20.00 do 21.00.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w naszym kościele w następujących godzinach: o godz. 10.00 i 12.00 oraz po Koronce do Miłosierdzia Bożego o 15.00. Święcenie pokarmów na filiach przy krzyżach: Wielgoszcz 9.00; Słutowo 9.15; Głębokie 9.40; Sulibórz 10.00; Rybaki 10.15; Suliborek 10.30; Nętkowo 10.45; Grabowiec 11.00; Trzebiń 11.15; Pomień 11.30; Rajsko 12.00.

6. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 22.30. Na tę uroczystą liturgię przynosimy ze sobą świece

7. Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę, a dziś przeznaczone na cele archidiecezjalne.

Andrzej Pióro – Teresa Żarłak zap. II